EFL Trophy
- Type of cup: Further Cup
- Participants: 64
- Most valuable player: Jurrien Timber €40.00m
- ø-Market value: €292k
EFL Trophy - All fixtures & results
Knockout stage
Group A1
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Blackpool | 3 | 6 | 9 | |
2 | Liverpool U21 | 3 | -1 | 3 | |
3 | Morecambe FC | 3 | -2 | 3 | |
4 | Barrow | 3 | -3 | 3 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
Barrow | 0:2 | Blackpool | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Morecambe FC | 0:3 | Liverpool U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Blackpool | 5:2 | Liverpool U21 | ||||
Morecambe FC | 3:1 | Barrow | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Barrow | 2:1 | Liverpool U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Blackpool | 2:1 | Morecambe FC |
Group A2
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Wrexham | 3 | 5 | 9 | |
2 | Port Vale | 3 | 1 | 5 | |
3 | Crewe Alexandra | 3 | -3 | 3 | |
4 | Newcastle U21 | 3 | -3 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:30 PM | ||||||
Wrexham | 1:0 | Newcastle U21 | ||||
Tue Sep 5, 2023 8:45 PM | ||||||
Port Vale | 1:0 | Crewe Alexandra | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:30 PM | ||||||
Crewe Alexandra | 0:3 | Wrexham | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:45 PM | ||||||
Port Vale | 4:3 on pens | Newcastle U21 | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:30 PM | ||||||
Wrexham | 2:1 | Port Vale | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:45 PM | ||||||
Crewe Alexandra | 2:1 | Newcastle U21 |
Group A3
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Accrington | 3 | 2 | 6 | |
2 | Nottingham U21 | 3 | 2 | 6 | |
3 | Carlisle United | 3 | -1 | 3 | |
4 | Harrogate Town | 3 | -3 | 3 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:45 PM | ||||||
Accrington | 1:0 | Carlisle United | ||||
Harrogate Town | 2:1 | Nottingham U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Carlisle United | 0:2 | Nottingham U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:45 PM | ||||||
Harrogate Town | 3:5 | Accrington | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Carlisle United | 2:0 | Harrogate Town | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:45 PM | ||||||
Accrington | 1:2 | Nottingham U21 |
Group A4
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Wigan | 3 | 8 | 7 | |
2 | Fleetwood | 3 | 5 | 7 | |
3 | Leicester U21 | 3 | -9 | 3 | |
4 | Tranmere Rovers | 3 | -4 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
Fleetwood | 2:0 | Tranmere Rovers | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Wigan | 7:1 | Leicester U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Wigan | 7:6 on pens | Fleetwood | ||||
Tranmere Rovers | 0:1 | Leicester U21 | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Fleetwood | 4:0 | Leicester U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Tranmere Rovers | 5:6 on pens | Wigan |
Group A5
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Bolton | 3 | 12 | 9 | |
2 | Stockport | 3 | -2 | 4 | |
3 | Salford | 3 | -4 | 3 | |
4 | Man Utd U21 | 3 | -6 | 2 |
Schedule | ||||||
Tue Aug 22, 2023 8:30 PM | ||||||
Stockport | 4:6 on pens | Man Utd U21 | ||||
Tue Sep 5, 2023 8:45 PM | ||||||
Bolton | 3:0 | Salford | ||||
Tue Sep 26, 2023 8:45 PM | ||||||
Bolton | 8:1 | Man Utd U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:30 PM | ||||||
Salford | 1:3 | Stockport | ||||
Tue Oct 31, 2023 8:30 PM | ||||||
Salford | 4:3 | Man Utd U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:30 PM | ||||||
Stockport | 0:2 | Bolton |
Group A6
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Bradford | 3 | 8 | 9 | |
2 | Barnsley FC | 3 | 0 | 6 | |
3 | Man City U21 | 3 | -3 | 2 | |
4 | Grimsby Town | 3 | -5 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:30 PM | ||||||
Barnsley FC | 2:0 | Grimsby Town | ||||
Tue Oct 31, 2023 8:30 PM | ||||||
Bradford | 3:0 | Man City U21 | ||||
Tue Sep 26, 2023 8:30 PM | ||||||
Barnsley FC | 3:1 | Man City U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:30 PM | ||||||
Grimsby Town | 1:2 | Bradford | ||||
Tue Aug 29, 2023 8:30 PM | ||||||
Grimsby Town | 4:6 on pens | Man City U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:30 PM | ||||||
Bradford | 5:1 | Barnsley FC |
Group A7
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Derby | 3 | 6 | 9 | |
2 | Lincoln City | 3 | 2 | 6 | |
3 | Wolves U21 | 3 | -4 | 3 | |
4 | Notts County | 3 | -4 | 0 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 12, 2023 8:45 PM | ||||||
Notts County | 1:2 | Wolves U21 | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Derby | 2:0 | Lincoln City | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Lincoln City | 2:0 | Wolves U21 | ||||
Notts County | 1:2 | Derby | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Lincoln City | 2:0 | Notts County | ||||
Wed Nov 8, 2023 8:00 PM | ||||||
Derby | 4:1 | Wolves U21 |
Group A8
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Doncaster | 3 | 2 | 6 | |
2 | Burton Albion | 3 | 2 | 6 | |
3 | Mansfield Town | 3 | -1 | 3 | |
4 | Everton U21 | 3 | -3 | 3 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 26, 2023 8:00 PM | ||||||
Burton Albion | 2:0 | Everton U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Mansfield Town | 3:2 | Doncaster | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Doncaster | 2:0 | Everton U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:00 PM | ||||||
Burton Albion | 2:1 | Mansfield Town | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Doncaster | 2:1 | Burton Albion | ||||
Mansfield Town | 0:1 | Everton U21 |
Group B1
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Forest Green | 3 | 3 | 6 | |
2 | Brighton U21 | 3 | 0 | 6 | |
3 | Shrewsbury | 3 | 1 | 5 | |
4 | Walsall | 3 | -4 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Aug 22, 2023 8:00 PM | ||||||
Walsall | 2:3 | Brighton U21 | ||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
Forest Green | 3:0 | Shrewsbury | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Shrewsbury | 4:1 on pens | Brighton U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Walsall | 3:5 on pens | Forest Green | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Forest Green | 2:4 on pens | Brighton U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Shrewsbury | 3:2 | Walsall |
Group B2
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Crawley Town | 3 | 1 | 7 | |
2 | Charlton | 3 | 4 | 6 | |
3 | Sutton Utd | 3 | -3 | 3 | |
4 | Aston Villa U21 | 3 | -2 | 2 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:45 PM | ||||||
Crawley Town | 4:3 | Charlton | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:45 PM | ||||||
Sutton Utd | 6:7 on pens | Aston Villa U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Charlton | 4:2 | Aston Villa U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:45 PM | ||||||
Sutton Utd | 5:4 on pens | Crawley Town | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:45 PM | ||||||
Crawley Town | 3:2 | Aston Villa U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:00 PM | ||||||
Charlton | 3:0 | Sutton Utd |
Group B3
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Wycombe | 3 | 3 | 9 | |
2 | AFC Wimbledon | 3 | 2 | 5 | |
3 | Stevenage | 3 | 1 | 4 | |
4 | Palace U21 | 3 | -6 | 0 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
AFC Wimbledon | 7:6 on pens | Stevenage | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Wycombe | 1:0 | Palace U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Stevenage | 0:1 | Wycombe | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
AFC Wimbledon | 2:0 | Palace U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Stevenage | 5:2 | Palace U21 | ||||
Sat Nov 18, 2023 1:30 PM | ||||||
Wycombe | 1:0 | AFC Wimbledon |
Group B4
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Peterborough | 3 | 3 | 6 | |
2 | Colchester Utd. | 3 | -3 | 6 | |
3 | Tottenham U21 | 3 | 0 | 3 | |
4 | Cambridge Utd. | 3 | 0 | 3 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 12, 2023 8:00 PM | ||||||
Peterborough | 2:0 | Cambridge Utd. | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:30 PM | ||||||
Colchester Utd. | 0:5 | Tottenham U21 | ||||
Tue Oct 17, 2023 8:00 PM | ||||||
Cambridge Utd. | 1:2 | Colchester Utd. | ||||
Tue Oct 31, 2023 8:00 PM | ||||||
Peterborough | 3:1 | Tottenham U21 | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Cambridge Utd. | 4:1 | Tottenham U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:30 PM | ||||||
Colchester Utd. | 1:0 | Peterborough |
Group B5
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Portsmouth | 3 | 6 | 8 | |
2 | Fulham U21 | 3 | -1 | 5 | |
3 | Gillingham FC | 3 | -4 | 3 | |
4 | Leyton Orient | 3 | -1 | 2 |
Schedule | ||||||
Tue Aug 22, 2023 8:45 PM | ||||||
Portsmouth | 8:7 on pens | Fulham U21 | ||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
Gillingham FC | 2:1 | Leyton Orient | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Leyton Orient | 7:6 on pens | Fulham U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:45 PM | ||||||
Portsmouth | 5:1 | Gillingham FC | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Gillingham FC | 0:1 | Fulham U21 | ||||
Leyton Orient | 1:2 | Portsmouth |
Group B6
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | MK Dons | 3 | 5 | 9 | |
2 | Oxford United | 3 | 6 | 6 | |
3 | Chelsea U21 | 3 | -7 | 2 | |
4 | Northampton | 3 | -4 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Aug 29, 2023 8:00 PM | ||||||
MK Dons | 4:1 | Chelsea U21 | ||||
Tue Sep 5, 2023 8:00 PM | ||||||
Northampton | 1:3 | Oxford United | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Oxford United | 0:1 | MK Dons | ||||
Tue Sep 26, 2023 8:00 PM | ||||||
Northampton | 5:6 on pens | Chelsea U21 | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:00 PM | ||||||
Oxford United | 5:0 | Chelsea U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:00 PM | ||||||
MK Dons | 3:2 | Northampton |
Group B7
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | Reading | 3 | 17 | 9 | |
2 | Arsenal U21 | 3 | 3 | 5 | |
3 | Exeter City | 3 | -13 | 3 | |
4 | Swindon Town | 3 | -7 | 1 |
Schedule | ||||||
Tue Aug 22, 2023 8:00 PM | ||||||
Swindon Town | 6:7 on pens | Arsenal U21 | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:00 PM | ||||||
Exeter City | 0:9 | Reading | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:00 PM | ||||||
Reading | 5:0 | Swindon Town | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:15 PM | ||||||
Exeter City | 0:5 | Arsenal U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:00 PM | ||||||
Reading | 5:2 | Arsenal U21 | ||||
Tue Nov 21, 2023 8:00 PM | ||||||
Swindon Town | 0:1 | Exeter City |
Group B8
# | Club | +/- | Pts | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | West Ham U21 | 3 | 7 | 9 | |
2 | Bristol Rovers | 3 | 2 | 6 | |
3 | Newport County | 3 | 0 | 3 | |
4 | Cheltenham | 3 | -9 | 0 |
Schedule | ||||||
Tue Sep 5, 2023 8:45 PM | ||||||
Bristol Rovers | 4:1 | Cheltenham | ||||
Tue Oct 31, 2023 8:30 PM | ||||||
Newport County | 0:1 | West Ham U21 | ||||
Tue Sep 19, 2023 8:45 PM | ||||||
Bristol Rovers | 1:3 | West Ham U21 | ||||
Tue Oct 10, 2023 8:30 PM | ||||||
Cheltenham | 0:2 | Newport County | ||||
Tue Nov 7, 2023 8:30 PM | ||||||
Cheltenham | 0:4 | West Ham U21 | ||||
Tue Nov 14, 2023 8:45 PM | ||||||
Newport County | 0:1 | Bristol Rovers |
Record cup winner
wappen | Club | Wins | |
---|---|---|---|
Bristol City | 3 | ||
Peterborough United | 2 | ||
Bolton Wanderers | 2 | ||
Rotherham United | 2 | ||
Carlisle United | 2 |
Top goalscorers
# | Player | Age | Club | Goals | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
| 25 | 6 | ||||
2 |
| 22 | 5 | ||||
3 |
| 33 | 5 | ||||
4 |
| 23 | 4 | ||||
5 |
| 20 | 4 |